Cvičení v hypoxickém prostředí

Trénink ve vyšší nadmořské výšce, než na kterou je tělo jednotlivce obvykle zvyklé, se odráží ve zvýšení svalové vytrvalosti a kondice, a to díky intenzivnějším aerobním a anaerobním tréninkům. Trénink ve střídavých podmínkách, tedy v hypoxickém a klasickém prostředí, zvyšuje schopnost jedince připravit svoje dýchací ústrojí tak, aby i v těch fyzicky nejvypjatějších situacích dokázal vždy efektivně a pravidelně dýchat.

Bylo dokázáno, že díky cvičení v těchto podmínkách se:

  • zvyšuje aerobní vytrvalost (maximální využití kyslíku)

  • zvyšuje výkon a odolnost

  • zvyšuje výbušnost a rychlost

  • zkracuje doba rekonvalescence z fyzického výkonu

Výsledkem důsledného cvičení v hypoxickém prostředí je také fakt, že se tělo sportovce bude cítit méně unavené po fyzickém vypětí a bude se z něj kratší dobu zotavovat, což také znamená, že si může naordinovat větší zátěž. Studie potvrdili, že díky hypoxickému tréninku je sportovec schopen opakované výbušné rychlosti, které by za normálních podmínek nebyl schopen. Také bylo potvrzeno, že se kontinuálně zvyšuje anabolická hormonální reakce a celkový počet červených krvinek v těle.

Tato studie byla prováděna na elitních triatlonistech, a bylo zjištěno, že se u těchto sportovců v průměru o 7 % zlepšila aerobní vytrvalost a o 7,4 % se také zvýšila úroveň maximálního výkonu (výkon/váha těla), a to po deseti dnech po hypoxickém tréninku v 2 500 m. n. m.

Výsledky

Klasická nadmořská výška

Simulovaná nadmořská výška

Aerobní vytrvalost (V02 max)

0 % změna

Zvýšení o 7,0 %

Maximální fyzický výkon / váha těla v kg (W max)

0 % změna

Zvýšení o 7,4 %

Průměrný fyzický výkon / váha těla v kg

0 % změna

Zvýšení o 5,0 %

Špičkový výkon / váha těla v kg

0 % změna

Zvýšení o 5,0 %

Kontaktní formulář

Sleduj naše tréninkové video

Přehrát