Vysokohorská aklimatizace

Tisíce lidí každý rok vyráží do vysokohorských podmínek, ať už kvůli horolezeckým expedicím, či jen na lyžařskou dovolenou s rodinou. Na takové výlety vynaloží velké množství peněz a času. Horolezci musejí strávit velké množství tohoto času v základních táborech, kde se aklimatizují na tvrdé tlakové a hypoxické podmínky, kterým budou muset čelit při výstupu na vrchol hory.

I s množstvím vynaloženého času, který k tomu budou potřebovat, se však může stát, že dostanou Akutní horskou nemoc (komplex symptomů, jako například nechutenství, nespavost či malátnost, projevující se u člověka ve velkých výškách), či je postihnou jiné nežádoucí vlivy, které zapříčiní komplikace při výstupu na horu, nebo jen dokonale zkazí pohodovou dovolenou.

Reakce každého jedince na vysokou nadmořskou výšku je silně ovlivněna genetickou stavbou těla. Někteří lidé jsou například více náchylní k tomu, že dostanou Akutní horskou nemoc, než ostatní. Vědecké studie však poukazují na fakt, že při výšce 4000 metrů nad mořem se u 80 % lidí projevují ve větší či menší míře symptomy Akutní horské nemoci. Toto riziko nemůže být samozřejmě zcela eliminováno, ale může být výrazně zredukováno, a to nákladově a časově velmi efektivním způsobem, a to správným a včasným použitím hypoxických systémů.

Spaním a cvičením v simulaci vysokohorských podmínek se mohou horolezci předem připravit v pohodlí vlastního domova či v jeho blízkosti. V konfrontaci s vysokohorskými extrémy pak budou obecně lépe připraveni na nežádoucí vlivy. Podobně je tomu i u turistů a lidí na dovolených, kteří žijí v nízkých nadmořských výškách a chtějí si dovolenou v horách užít bez komplikací. Pro ně je připraven hypoxický program, který trvá pouhé čtyři týdny a dokonale je připraví na pobyt v horách.

 

Lidé, kteří využijí možnost aklimatace formou hypoxických systémů tedy mohou očekávat především:

  • redukované symptomy Akutní horské nemoci
  • ušetřené náklady, které by vynaložili na aklimatizaci v základním táboře
  • zvýšení pravděpodobnosti úspěchu výstupu na vrchol
  • lepší výkon a vytrvalost
  • snížení únavy
  • snížená doba doplnění energie po jejím vydání.

Kontaktní formulář

Sleduj naše tréninkové video

Přehrát